امور دفاعی در مجلس

نمایندگان مجلس فارغ از گرایش‌های سیاسی نسبت به موضوع دفاع حساسیت جدی دارند.

مجتبی ذوالنوری رئیس فراکسیون دفاع و اقتدار ملی در دیدار با روسای کانون‌های بازنشستگی و مسئولان لشکری درباره وضعیت بودجه و معیشت بازنشستگان، اظهار داشت: نمایندگان مجلس شورای اسلامی فارغ از گرایش‌های سیاسی نسبت به موضوع دفاع حساسیت جدی دارند.

دو موضوع معیشت مردم و دفاع باید در بودجه 98 مدنظر قرار گرفته شود

نیروهای مسلح ما در توسعه قدرت دفاعی منتظر مجوز یا لبخند هیچ قدرتی نیستند/ مابقی مشکلات خوزستان توسط مجلس و دولت حل شود

سرلشکر محمد باقری در آغاز نشست علنی امروز مجلس (چهارشنبه) و در آستانه سالروز فتح خرمشهر گفت: از همه تلاش و زحمات ایثارگران و ملت بزرگ ایران و بویژه مردم خوزستان قدردانی می‌کنیم و با وجود تمام تلاش‌های موثری که برای توسعه ا ین سرزمین و پیشرفت آن اتفاق افتاده امیدواریم با تلاش و اولویت‌دهی مجلس و دولت مابقی مشکلات مردم صبور این منطقه بهتر از گذشته حل شود.

راه حل برون‌رفت از ورطه فعلی تکیه بر داخل و ارتقاء توان موشکی است.

زهرا سعیدی مبارکه در نطق میان دستور خود در نشست علنی امروز مجلس (سه‌شنبه 1 خرداد 97) با بیان اینکه در حوادث اخیر آن چهره منحوس آمریکا و ایادی مکر و نیرنگ روزبه‌روز واضح‌تر می‌شود، گفت: نظام جمهوری اسلامی ایران با تمام نقص‌های اجرایی و شکلی باید این مهم را از دل و جان دریابد که تکیه بر توان داخلی و پتانسیل‌های داخل کشور راهگشای مسائل داخلی و اقتصادی است و تنها راه برون‌رفت از این ورطه اقتصادی و سیاسی، وحدت و یکپارچگی حول محور ولایت، تکیه بر توان داخلی، اعتماد به جوانان در عرصه‌های مدیریتی و اجرایی، ارتقای توان موشکی و دفاعی و ایستادگی تمام قد در مقابل دشمنان است.

تصویب کلیات لایحه اصلاح قانون مدیریت خدمات کشوری در کمیسیون اجتماعی مجلس

عبدالرضا عزیزی نماینده مردم شیروان در مجلس  با اشاره به نشست امروز کمیسیون اجتماعی مجلس گفت: در جلسه امروز که از ساعت 9 تا 13 و با حضور جمشید انصاری رئیس سازمان اداری و استخدامی کشور و دیگر نمایندگان دولت و همچنین نماینده مرکز پژوهش‌های مجلس برگزار شد لایحه اصلاح و دائمی شدن قانون مدیریت خدمات کشوری مورد بحث و بررسی قرار گرفت.

وی افزود: در این نشست پس از بحث و بیان نقطه نظرات پیرامون این لایحه، کلیات آن به تصویب اعضای کمیسیون رسید.

رد کلیات طرح تشکیل وزارتخانه بنیاد شهید در کمیسیون فرهنگی مجلس

اصغر مسعودی نماینده مردم نی‌ریز و استهبان در مجلس شورای اسلامی  با اشاره به نشست امروز کمیسیون فرهنگی مجلس گفت: در نشست امروز طرح تشکیل وزارتخانه بنیاد شهید مورد بحث و بررسی قرار گرفت که کلیات آن رد شد.

وی افزود: همچنین در این جلسه طرح ساماندهی مناطق مرزی در ارتباط با بحث کولبران به عنوان کمیسیون فرعی مطرح شد که این طرح نیز توسط اعضای کمیسیون رد شد.

نایب رئیس کمیسیون فرهنگی مجلس اظهار داشت: علاوه بر این در جلسه امروز طرح مربوط به اجرای اصل 27 قانون اساسی درباره تجمعات در مقابل مجلس مطرح شد که کلیات این طرح نیز از سوی اعضای کمیسیون رد شد.

کمیسیون قضایی مجلس شورای عالی امنیت ملی را مرجع تشخیص تروریسم دانس

الهیار ملک‌شاهی نماینده مردم کوهدشت در مجلس شورای اسلامی با اشاره به نشست امروز کمیسیون قضایی مجلس گفت: در نشست امروز لایحه اصلاح قانون مبارزه با تأمین مالی تروریسم مورد بحث و بررسی قرار گرفت و جزئیات آن به تصویب اعضای کمیسیون رسید تا برای بررسی در صحن علنی مجلس به هیأت رئیسه ارسال شود.

وی افزود: براساس مصوبه امروز کمیسیون قضایی مجلس در جریان بررسی این لایحه شورای عالی امنیت ملی مرجع تشخیص تروریسم و فعالیت‌های تروریستی دانسته شد.

اموال مسؤولان باید به طور دقیق بررسی شود/ طرح نمایندگان برای بازگرداندن اموال نامشروع مقامات و خانواده‌های‌شان به مردم

جمعی از نمایندگان مجلس شورای اسلامی طرح 2 فوریتی «اعاده اموال نامشروع مسئولان» را تهیه و تدوین کرده‌اند.

به موجب این طرح، هیاتی متشکل از نهادهای نظارتی، امنیتی و قضایی وظیفه بررسی اموال مسئولان را دارد که پس از بررسی‌ها درصورت حصول اطمینان از نامشروع بودن این اموال، آنها را به بیت المال باز می‌گرداند.

تاکید بر اجرای صحیح قانون جامع خدمات رسانی به ایثارگران/ حقوق بازنشستگان فرهنگی، ارتش و سپاه همسان سازی شود

اولادقباد نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی در تذکر شفاهی گفت در برنامه ششم توسعه براساس ماده ۱۰۲ باید اقدامات لازم برای اجرای صحیح قانون جامع خدمات رسانی به ایثارگران انجام و اعتبار کافی در این زمینه پیش بینی شود،اما متاسفانه این مهم انجام نشده و نکته دیگر اینکه باید رزمندگانی که در طول ۸ سال دفاع مقدس در جبهه ها حضور داشتند و با مجروحیت روبرو شدند و تاییدیه کمیسیون پزشکی را دارند،براساس قانون مربوطه جانباز محسوب شوند.

وی تصریح کرد: همچنین فرزندان ایثارگران مشمول قانون خدمت وظیفه عمومی نیز براساس شرایط مندرج در قانون باید از تخفیف ۵۰ درصدی خرید خدمت برخوردار شوند.

نوبخت در گردهمایی جامعه طرح، برنامه و بودجه نیروهای مسلح: دولت از افزایش بودجه نیروهای مسلح در لایحه بودجه 97 دفاع می‌کند

محمدباقر نوبخت معاون رئیس سازمان برنامه و بودجه و سخنگوی دولت در گردهمایی جامعه طرح، برنامه و بودجه نیروهای مسلح جمهوری اسلامی ایران با ابراز خرسندی از حضور در جمع سرافرازان نیروهای مسلح و به ویژه فرماندهان حوزه طرح، برنامه و بودجه نیروهای مسلح، از مقام شامخ همه شهدا و به ویژه شهدای عملیات کربلای 5 تجلیل کرد و در ادامه گفت: دولت از هرگونه افزایش در بودجه نیروهای مسلح دفاع خواهد کرد.

نوبخت با اشاره به بودجه نیروهای مسلح از سال 92 تا 97 تاکید کرد: ما معتقدیم که این بودجه‌ها برای ماموریتی که شما انجام می‌دهید، کم است.

نامه 182 نماینده به رهبر انقلاب درباره پایان داعش

182 نفر از نمایندگان مجلس شورای اسلامی طی نامه‌ای خطاب به رهبر معظم انقلاب ضمن گرامیداشت شکست داعش از مجاهدت‌ها و رشادت‌های حماسه‌سازان و رزمندگان قدردانی کردند.

متن کامل این نامه بدین شرح ا ست:

رهبر فرزانه انقلاب اسلامی، ولی امر مسلمین حضرت آیت‌الله العظمی امام خامنه‌ای

سلام‌ علیکم